Wymiana walut i płatności międzynarodowe:

7 rozwiązań dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce

Wymiana walut i płatności międzynarodowe
 • Currency exchange
 • International payments

Please find the English version of this article below!

Wymiana walutowa i zabezpieczanie ceny kursu waluty są częstym tematem dla MŚP. Polskie firmy szukają jak najlepszych rozwiązań w pozyskiwaniu walut obcych, przy jak najszybszej i najbardziej efektywnej kosztowo wymianie walut, prowadzą działalność eksportową oraz importują towary i usługi z zagranicy.

Według najnowszych danych opublikowanych przez GUS, polski eksport i import odnotował wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Biorąc pod uwagę informacje zawarte w raporcie, w okresie pomiędzy styczniem, a listopadem 2021 eksport wyniósł 260,9 mld EUR, czyli o 18,9% więcej niż w poprzednim roku.

Istnieje kilka sposobów na zarządzanie walutami obcymi, ale warunki są często bardzo skomplikowane i nieprzejrzyste. Dlatego przyjrzeliśmy się bliżej 7 rozwiązaniom, które ułatwią Ci zarządzanie walutami.

Poniżsi dostawcy oferują możliwość handlu walutami obcymi dla MŚP:

 • amnis
 • Aforti Exchange
 • Akcenta
 • Cinkciarz
 • Walutomat
 • Internetowy Kantor
 • Bank tradycyjny

Dla małych i średnich przedsiębiorstw znalezienie odpowiedniego partnera do obsługi transakcji walutowych może być trudne, dlatego przed wyborem właściwego dostawcy należy wziąć pod uwagę 10 kryteriów:

 1. Jakie są ich opłaty?
  Wiele świadczonych usług jest nieprzejrzystych, a opłaty często zależą od wielkości każdej transakcji.
 2. Jakie pary walutowe są obsługiwane?
  Szeroki wachlarz walut, którymi można handlować, umożliwi nowym podmiotom prowadzenie międzynarodowej działalności gospodarczej.
 3. Czy transakcja będzie realizowana bezpośrednio poprzez platformę?
  Niektóre usługi ograniczają się do wymiany walut, co wymaga dodatkowej transakcji między dostawcą, a Twoim bankiem domowym, a także dodatkowego rachunku walutowego w Twoim banku, co oznacza dodatkowe koszty. Dodatkowa transakcja oznacza również stratę cennego czasu.
 4. Czy istnieje możliwość przesyłania płatności za pomocą funkcji przesyłania plików płatności (Pain.001)?
  Jest to bardzo ważne kryterium, zwłaszcza jeśli masz wiele transakcji, i jeśli są one przygotowywane za pomocą oprogramowania księgowego lub ERP.
 5. Czy istnieje możliwość eksportu danych o transakcjach?
  Camt.053 to europejski standard komunikacji między instytucjami płatniczymi, a oprogramowaniem księgowym. Upraszcza to realizację płatności.
 6. Czy obsługiwane są połączenia z systemami innych firm? Czy istnieją znormalizowane interfejsy?
  Nowoczesne systemy komunikują się ze sobą, dzięki czemu nakłady administracyjne są znacznie mniejsze.
 7. Jaka jest grupa docelowa, dla kogo dedykowane jest dane rozwiązanie? Czy moja firma pasuje do tej kategorii?
  To pytanie jest dobrą wskazówką do znalezienia rozwiązania odpowiedniego dla Twoich potrzeb.
 8. Czy możliwe są bezpłatne płatności Peer-Payments?
  Płatności Peer-Payments są całkowicie bezpłatne i umożliwiają firmom zbudowanie własnej sieci płatności na całym świecie, dzięki której w ciągu kilku sekund można przesłać pieniądze na skalę międzynarodową.
 9. Czy rozwiązanie oferuje również konta IBAN dla płatności przychodzących?
  Konta IBAN wyglądają jak lokalne konta IBAN w danym kraju i zapewniają jeszcze więcej możliwości otrzymywania płatności w obcej walucie w najwygodniejszy możliwy sposób.
 10. Jakie dodatkowe usługi oferuje dostawca?
  Czy dostępne są takie usługi jak kontrakty terminowe Forward, Swapy walutowe lub inne narzędzia do Hedgingu?

Ta tabela pozwoli Ci zorientować się, czego możesz oczekiwać od każdego dostawcy:
 

amnisAforti exchangeakcentaCinkciarzWalutomatInternetowy
kantor
Tradycyjne banki
Ceny SpotTransparentne i stałePublicznie niedostępnePublicznie niedostępnePublicznie niedostępneTransparentnePublicznie niedostępneIndiwidualne i zależne od wolumenu
Wymiany walut 24/7TakNie, tylko 24/5
NieTakTakTakNie
Przelewy zagraniczne dookoła świataTakNieTakBardzo ograniczonaOgraniczonaNieZależy
Globalne płatności peer bez żadnych opłatTak 24/7NieNieNieNieNieNie
Lokalne zagraniczne konta walutowe w imieniu firmyTakNieNieNieNieNieNie
Zarządzanie wieloma kontami w ramach jednego loginuTakNieNieNieNieNieNie
Rozliczenie lokalne z nazwą firmy IBANTakNieNieNieTakNieNie
Dostępność forwardów bez formalnościTakNieNieNieNieNieNie
Samodzielne zarządzanie forwardami bez minimalnego limituTakNieNieNieNieNieNie
Rejestracja online bez wyciągu bankowegoTakNieNieNieNieNieNie

 

1. amnis – Twoje cyfrowe, kompleksowe rozwiązanie dla płatności międzynarodowych – MŚP

Amnis stawia sobie za cel bycie najprostszą, najszybszą i najbardziej przystępną cenowo platformą płatności międzynarodowych. Aby spełnić to wymaganie, Amnis patrzy na sprawy z perspektywy przedsiębiorcy i koncentruje swoje wysiłki tam, gdzie firmy mają do czynienia z walutami obcymi: płacenie faktur w obcych walutach oraz otrzymywanie płatności przychodzących od klientów lub międzynarodowych podmiotów tej samej firmy.

Marże wymiany, w przeciwieństwie do innych dostawców, są znane i stałe. Nie ma znaczenia, czy wymienia się 500,- czy 500.000,- EUR.

Amnis obsługuje wszystkie waluty, a kursy wymiany można zabezpieczyć z wielodniowym wyprzedzeniem. Amnis umożliwia również dokonywanie transakcji w weekendy – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dodatkowo firmy otrzymują bezpłatne, indywidualne rachunki IBAN umożliwiające otrzymywanie płatności w ponad 20 walutach.

2. Aforti exchange

Aforti Exchange S.A. świadczy usługi wymiany walut dla firm poprzez między innymi ofertę hurtowych kursów walut. Klient może sprawdzić na stronie aktualne kursy kupna i sprzedaży walut, i są one aktualizowane codziennie, natomiast nie ma informacji odnośnie kosztu tego przewalutowania. Firma reklamuje się, że nie pobiera prowizji za zrealizowane transakcje, jednakże na stronie, nie ma wyszczególnionej informacji na ten temat i klient musi skontaktować się telefonicznie, aby uzyskać ostateczną cenę.

Nie wszystkie waluty są dostępne na platformie Aforti Exchange, jeśli klient potrzebuje wykonywać transakcje w innej walucie, to musi skontaktować się ze swoim opiekunem lub zadzwonić do firmy.

Wymiana waluty podlega limitom. Dolny limit wymiany waluty wynosi od 3.000 do 50.000 jednostek, w zależności od rodzaju waluty.

Rejestracja na platformie jest bardzo prosta, należy wypełnić krótki formularz na stronie. Minusem jest fakt, że obecnie z wymiany walut Aforti Exchange mogą korzystać tylko i wyłącznie przedsiębiorcy zarejestrowani na terenie Polski. Ponadto, wymiana jest możliwa tylko z co najmniej jednym rachunkiem w PLN i jednym rachunkiem w walucie obcej, które muszą być prowadzone przez banki z siedzibą w Polsce. Prowadzi to do dodatkowych opłat za zarządzanie kontem i ogranicza transfer pieniędzy. Aforti Exchange nie oferuje swoim klientom rachunków IBAN w walutach obcych. Podsumowując, rozwiązanie Aforti nie jest zatem odpowiednie dla firm mających zapotrzebowanie na płatności międzynarodowe.

3. Akcenta

Firma oferuje kompleksowe usługi obejmujące korzystne i dostosowane do potrzeb klienta warunki wymiany walut. Klienci muszą jednak skontaktować się ze swoim brokerem, aby uzyskać ostateczną cenę transakcji, ponieważ na stronie internetowej nie ma jasnej informacji o marżach za przewalutowanie.

Ponadto, Akcenta oferuje swoim klientom płatności krajowe i międzynarodowe. Przelewy w PLN przychodzące i wychodzące na terenie Polski oraz płatności SEPA są bezpłatne, natomiast za pozostałe przelewy walutowe opłaty wynoszą od 25 do 80 PLN. Należy zaznaczyć, że przelewy walutowe w ramach krajów EOG są możliwe tylko przy płatnej opcji SHA. W związku z tym nie można zagwarantować, że beneficjenci otrzymają pełną kwotę.

Jeśli klient chce realizować transakcje terminowe, wymagane są specjalne zabezpieczenia, takie jak limit handlowy zabezpieczony wekslem, depozyt zabezpieczający zablokowany na subkoncie Akcenta lub limit handlowy. Ponadto, dostawca oferuje wewnętrzne rachunki płatnicze do wysyłania i otrzymywania płatności międzynarodowych. Rachunki te są jednak prowadzone w imieniu firmy Akcenta, a nie w imieniu klienta, co może prowadzić do nieporozumień i błędów administracyjnych.

4. Cinkciarz

Cinkciarz.pl to platforma usług wielowalutowych, działająca w ramach Conotoxia Holding Sp. z o.o. Portal świadczy usługi wymiany walut, przekazów pieniężnych, płatności, pożyczek, kart wielowalutowych, a także handlu na rynku Forex. Cinkciarz oferuje dość ciekawe rozwiązanie dla start-upów, gdyż te początkujące firmy mogą korzystać z darmowej wersji usługi, z ilością do 5.000 zapytań o kursy walutowe miesięcznie.

Poza standardowymi usługami wymiany dla 28 walut, Cinkciarz oferuje rozwiązanie API dla firm, które pozwala uzyskać kursy wymiany w czasie rzeczywistym. Ceny takich pakietów wahają się od 699 do 7.899 USD rocznie, przy czym kursy wymiany są aktualizowane raz dziennie. W przypadku kursów na żywo ceny zaczynają się od 1.099 USD/rok.

Jeśli chodzi o płatności, klienci mogą wybierać spośród różnych metod. Koszty międzynarodowych przekazów pieniężnych są wyszczególnione na stronie internetowej operatora i wahają się od 5 do 250 PLN; płatności ekspresowe podlegają dodatkowej opłacie. Cinkciarz nie oferuje bezpłatnych przelewów międzynarodowych.

5. Walutomat

Właścicielem serwisów Walutomat i Internetowy Kantor jest Currency One. Uważa się za społecznościową platformę wymiany walut, na której użytkownicy mogą handlować 9 walutami 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. System anonimowo dopasowuje oferty użytkowników i automatycznie przeprowadza transakcję wymiany. Prowizja pobierana za każdą wymianę walut wynosi 0,2%, przy czym dostawca oferuje rabaty w zależności od obrotu walutowego.

Walutomat oferuje darmowe przelewy w PLN w Polsce oraz 5 darmowych przelewów w Euro do 33 krajów, natomiast w przypadku przelewów w innych walutach należy liczyć się z kwotą od 9 PLN do 100 PLN. W przeciwieństwie do innych operatorów, Walutomat nie oferuje bezpłatnych przelewów międzynarodowych poza strefę euro.

Ze względu na ograniczone opcje transakcji walutowych i hedgingu, rozwiązanie Walutomatu jest przeznaczone dla osób prywatnych i mniejszych firm o niskiej ekspozycji na ryzyko walutowe.

6. Internetowy Kantor

Firma jest dostawcą usług wymiany walut online, oferującym łącznie 20 walut. Nie ma jednak możliwości wymiany między dwiema walutami obcymi, tzn. jedną stroną wymiany zawsze muszą być PLN. Ogranicza to możliwości handlowe, zwłaszcza dla firm prowadzących działalność międzynarodową. Ponadto istnieje minimalna kwota wymiany, która waha się, w zależności od rodzaju waluty obcej, od 1 do 5.000 jednostek walutowych.

Przelewy w PLN na terenie Polski oraz przelewy SEPA są bezpłatne, natomiast płatności do banków, w których Internetowy Kantor nie posiada rachunku, mogą wynieść 80 PLN, w zależności od rodzaju przelewu i banku, którego dotyczy.

Dostawca nie oferuje rachunków IBAN ani możliwości hedgingu walutowego. Z tego względu rozwiązanie to jest odpowiednie jedynie dla osób prywatnych lub małych firm, które sporadycznie kupują i sprzedają złote.

7. Zarządzanie transakcjami walutowymi za pośrednictwem Twojego banku prowadzącego – manualnie i nieprzejrzyście

Ogólnie rzecz biorąc, zarządzanie transakcjami walutowymi za pośrednictwem Twojego banku głównego również jest możliwe.

Lepiej unikać transakcji walutowych za pośrednictwem Twojego lokalnego konta bankowego, gdyż stosowane kursy wymiany są często bardzo niekorzystne, a koszty wynoszą 2% lub więcej.
Wiele procesów związanych z zarządzaniem wymianą walut nadal odbywa się manualnie i nie jest elastycznych – w większości banków wiele transakcji walutowych nadal odbywa się przez telefon.
Tylko kilka banków oferuje rozwiązania cyfrowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, najczęściej tylko wtedy, gdy firmy te mają wysokie roczne kwoty wymiany walutowej. Transakcje wymiany walutowej oferowane przez banki często pozostają daleko w tyle za postępem technologicznym.

 


Currency exchange and international payments: 7 solutions for small and medium-sized enterprises in Poland

Foreign exchange (fx) and fx hedging are both common topics for SMEs that engage in export activities or import goods and services from foreign countries.

According to the latest data published by the Central Statistical Office Poland, Polish exports and imports recorded an increase compared to the previous year: Given the information in the report, between January and November 2021, exports amounted to €260.9 billion, a 18.9% increase compared to the previous year. This is why also Polish companies are constantly looking for the best solutions for trading foreign currencies with the fastest and most cost-effective provider.

There are several ways to manage foreign currencies, but the terms and conditions are often very complex and not transparent. Therefore, we took a closer look at 7 solutions to help Polish companies manage their currencies.

The following providers offer fx trading and international payments to SMEs:

 • amnis
 • Aforti Exchange
 • Akcenta
 • Cinkciarz
 • Walutomat
 • Internetowy Kantor
 • Traditional house bank

Especially for companies with lower fx volumes, the solutions are limited, and SMEs hence struggle to find the right partner for their international payments and currency exchanges. Therefore, it is a good idea to consider the following 10 criteria before making a choice:

 1. What are their fees?
  Many service providers are non-transparent and fees often depend on the volume of each transaction.
 2. What currency pairs are supported?
  A wide spectrum of tradeable currencies will facilitate new international business. Moreover, settling invoices in the local currency often brings more favorable conditions!
 3. Will the entire transaction be facilitated directly through the platform?
  Some services are limited to the exchange of currencies, which requires an extra transaction between the provider and your housebank, as well as an additional foreign currency account at your bank, which means additional costs and time.
 4. Is there a possibility to upload multiple payments via a payment file upload (Pain.001)?
  This is a very important criteria, especially if you have many transactions that are prepared with an accounting or ERP software.
 5. Is there a way to export the payment data?
  Camt.053 is the European standard for communication between payment institutions and accounting software. Supporting Camt.053 files simplifies the booking of payments.
 6. Is a connection to third-party systems supported? Are there standardized interfaces?
  Modern systems communicate with each other, which reduces administrative efforts significantly.
 7. What is the target group and focus of the solution? Does my company fit the category?
  This question is a good indicator to find the right solution that fits your needs.
 8. Are free Peer-to-Peer payments possible?
  Peer-payments are usually completely free of charge and enable companies to build their own worldwide payment network to transfer money within a few seconds across borders.
 9. Does the provider also offer IBAN accounts for incoming payments?
  Virtual IBAN accounts look like local IBANs in the respective country and will provide you with even more possibilities to send and receive payments in foreign currency in the most convenient way.
 10. What additional services does the provider offer?
  Are services like forwards, currency swaps and other hedging tools available?

This table will give you a comprehensive overview of what to expect from each provider:
 

amnisAforti exchangeakcentaCinkciarzWalutomatInternetowy
kantor
Traditional banks
Spot pricingTransparent and fixed (0.2 – 0.4%)Publicly N/APublicly N/APublicly N/ATransparentPublicly N/AIndividual, depending on volume
Currency conversions 24/7YesNo, only 24/5
NoYesYesYesNo
International money transfers (worldwide)YesNoYesVery limitedLimitedNoDepends
Global free peer-to-peer paymentsYes 24/7NoNoNoNoNoNo
Local foreign currency accounts in the name of the firmYesNoNoNoNoNoNo
1 user login for multiple companiesYesNoNoNoNoNoNo
Local settlement with company named IBANYesNoNoNoYesNoNo
Forwards available without formalitiesYesNoNoNoNoNoNo
Forward trading without minimum limitYesNoNoNoNoNoNo
Online registration without bank statementYesNoNoNoNoNoNo

 

1. amnis – the SME’s digital end-to-end solution for international payments

amnis holds itself to the standard of being the simplest, fastest, and most affordable international payment platform. To fulfill this demand, amnis is looking at things from an entrepreneur´s perspective and puts its efforts where companies are affected by foreign currencies: Paying invoices in foreign currencies and receiving incoming payments from customers or international branches of the company.

The exchange margins are, in contrast to other providers, known and fixed – no matter if EUR 500 or EUR 500’000 are exchanged.

amnis supports all currencies and exchange rates can be secured many days in advance. You can even deal on weekends – 24/7. Additionally, companies are provided with a free, multi-currency IBAN in 20+ currencies and local EUR, GBP, USD and CAD accounts in the company’s own name.

Talk to your amnis’ expert today and find out how you can accelerate your global business payments!

2. Aforti Exchange

Aforti Exchange provides foreign exchange services to business entities. Customers can check the current rates on their website. However, final prices and discounts can be communicated individually via phone. Aforti Exchange advertises that they do not charge any fees for interbank transfers, but a detailed, transparent pricing list cannot be found on the website.

In total, 10 currencies are available on the Aforti Exchange platform. If a client seeks to convert a currency that’s not shown, they need to contact their account manager. It should also be noted that there are minimum amounts for currency exchange via the platform.

Registering at Aforti Exchange is simple and free of charge. However, only companies registered in Poland are currently allowed to use the Aforti Exchange platform. Moreover, the exchange is only possible with at least one account in PLN and one account in a foreign currency, which must be kept by banks based in Poland. This leads to additional account management fees and restricts money transfer. Aforti Exchange does not offer foreign currency IBAN accounts to its clients. In summary, Aforti’s solution is therefore not suitable for businesses with international payment needs.

3. Akcenta

The company offers a comprehensive service including favorable and customized conditions for currency exchange. However, clients need to contact their broker to get the final transaction price, since there is no clear information on the website about the currency conversion margins.

In addition, Akcenta offers its clients domestic and international payments. Incoming and outgoing PLN transfers within Poland as well as SEPA payments are free of charge, while for other foreign currency transfers the fees range from 25 to 80 PLN. It should be noted that currency transfers within the EEA countries are only possible with the charge option SHA. Thus, you cannot guarantee that your beneficiaries receive the full amount.

Special collaterals, such as a trading limit secured by a promissory note, margin locked in an Akcenta sub-account, or a trading limit, are required if a customer wishes to execute forward transactions. Moreover, the provider offers internal payment accounts to send and receive international payments. However, these accounts are in the name of Akcenta and not in the client’s name, which may lead to misunderstandings and administrative errors.

4. Cinkciarz

Cinkciarz is a multi-currency financial service provider belonging to the Conotoxia Holding Group. Besides standard currency exchange services for 28 currencies, Cinkciarz offers an API solution for businesses to get real-time exchange rates. The prices for such packages range between $699 and $11’899 per year.

On the payment side, customers can choose between domestic and international transfers and a variety of payment methods. The costs of international money transfers are listed on the provider’s website and vary between 5 and 250 PLN; express payments and special payment methods are subject to an additional fee. In contrast to other providers, Cinkciarz does not offer free cross-border transfers.

5. Walutomat

Walutomat belongs, together with Internetowy Kantor, to Currency One SA. It considers itself as a social currency exchange platform where users can trade 9 currencies 24/7. The system matches user’s offers anonymously and automatically conducts the exchange transaction. The commission charged for each currency exchange amounts to 0.2%, whereby the provider offers discounts based on the fx turnover.

Walutomat offers free PLN transfers in Poland and 5 free Euro transfers to 33 countries, while for transfers in other currencies you need to calculate with 9 PLN to 100 PLN. Unlike other providers, Walutomat does not provide free international transfers outside the Euro area.

Due to its limited fx trading and hedging options, Walutomat’s solution clearly aims at private individuals and smaller companies with low fx exposure.

6. Internetowy Kantor

The company is an online currency exchange provider, offering a total of 20 currencies. However, it is not possible to trade two foreign currencies, i.e., one side of the exchange must always be PLN. This limits the trading possibilities, especially for internationally operating companies. Moreover, there is a minimum exchange amount which varies, depending on the type of foreign currency, between 1 and 5’000 currency units.

PLN transfers within Poland and SEPA transfers are free of charge, whereas payments to banks at which Internetowy Kantor does not keep an account can amount to 80 PLN, depending on the type of transfer and bank involved.

The provider does not offer IBAN accounts and neither does it provide fx hedging possibilities. Hence, this solution is only suitable for private individuals or small firms that sporadically buy and sell PLN.

7. Fx management with your house bank – manually and non-transparent

Generally speaking, managing your foreign currencies with your house bank is also an option. However, you should be careful when processing foreign currency transactions through your local bank account. The applicable exchange rates are often very unfavorable and fees of 2% or higher are common.

Many fx processes are still done manually and are not flexible – a lot of fx deals still happen over phone with most banks. Fx trading platforms offered by banks are hence often far behind the technological progress. Only a few banks offer sophisticated, digital solutions for SMEs, mostly only to companies with a high yearly fx volume.

 


Wszystkie narzędzia menedżera finansowego do prowadzenia międzynarodowych spraw bankowych na jednej platformie

amnis WebApp oferuje wszystkie potrzebne rozwiązania, aby wymiana walut i przelewy zagraniczne były szybkie, proste i uczciwie.

Wypróbuj go przed zarejestrowaniem się i sprawdź, jak działa:

WYPRÓBUJ BEZPŁATNIE
Sabrina Maly
As a marketing manager at amnis I provide SMEs with fx market, international business and news updates on our blog & FAQ page.
Cookie Consent with Real Cookie Banner